Latest News

Wiosenny przegląd roweru.

Wiosenny przegląd roweru w mniej niż godzinę – jak go zrobić?

Sezon na rowerowe przejażdżki już za pasem. To najwyższa pora na przygotowanie swoich dwóch kółek do kolejnych długich tras przez wiosenny przegląd roweru. Jak go wykonać, by zapewnić swojemu jednośladowi długie użytkowanie, a samemu sobie bezpieczną jazdę?

Wiosenny przegląd roweru – zacznij od czyszczenia

Podstawową czynnością w ocenie jednośladu podczas wiosennego przeglądu roweru jest jego wyczyszczenie. Do tej czynności pod żadnym pozorem nie można angażować myjek ciśnieniowych, gdyż mogą one uszkodzić delikatne elementy sprzętu.  Do usunięcia kurzu i zabrudzeń z jednośladu najlepiej wykorzystać miękką szmatkę lub gąbkę (bez szorstkiej powierzchni po jednej stronie) z odrobiną wody.

Szczególną uwagę przywiąż do oczyszczenia łańcucha. Aby ułatwić sobie jego konserwację, możesz wykorzystać przyrząd do czyszczenia łańcucha, który znacząco ułatwi Ci dotarcie do wszystkich jego niedostępnych zakamarków. W przypadku, gdy sama woda nie wystarczy do usunięcia śladów smaru z tych elementów, wykorzystaj benzynę ekstrakcyjną lub specjalistyczny zmywacz do łańcucha, który jest najbezpieczniejszy dla tego rodzaju sprzętu.  Wiosenny przegląd roweru obejmuje także czyszczenie zębatek, przerzutek, hamulców i korby. Do ich konserwacji najczęściej wystarcza woda lub wysokiej jakości odtłuszczacz. Przy czyszczeniu części nasmarowanych od wewnątrz, takich jak stery czy piasty, zachowaj szczególną ostrożność, by nie wypłukać stałego smaru.

Przy okazji wiosennego przeglądu roweru warto dokładnie obejrzeć wszystkie jego elementy. Najlepiej zdjąć w tym celu napęd, by ocenić, czy na żadnej jego części nie pojawiła się korozja lub uszkodzenia. To umożliwi Ci również odpowiednią konserwację zębatek. Nieco większym wyzwaniem może okazać się ściągnięcie kasety. Do tego zadania niezbędne są specjalistyczne narzędzia rowerowe, dostępne także w naszym sklepie.

Ocena zniszczeń i zużycia roweru w ramach wiosennego przeglądu

W niektórych przypadkach zabrudzenia, które w okresie zimowym przykrywały rower, maskują różne jego usterki. Po czyszczeniu sprawdź zatem działanie poszczególnych elementów swojej maszyny. Przede wszystkim zweryfikuj poziom zużycia napędu. Można to zrobić własnoręcznie za pomocą miernika lub skorzystać z takiej usługi w serwisie rowerowym. Warto także ocenić poziom zatarcia zębatek – jeśli są zużyte, różnią się między sobą kształtem. Wiosenny przegląd roweru wymaga także kontroli stanu linek hamulców i przerzutek oraz poziom zatarcia klocków hamulcowych. Nowe klocki posiadają widoczne rowki – ich zanikanie jest podstawą do wymiany tych elementów.

Smarowanie elementów roweru

Kolejnym etapem wiosennego przeglądu roweru jest smarowanie jego poszczególnych elementów. Do tej czynności przejdź dopiero wtedy, gdy wszystkie części wyschną po czyszczeniu – ślady detergentów mogą osłabiać działanie smarów. Do łańcucha rowerowego należy zastosować specjalistyczny smar do łańcucha, który zakonserwuje jego ogniwa i zabezpieczy przed korozją. Zwróć uwagę, by nasmarować łańcuch w środku, a nie na zewnątrz i nigdy nie dopuszczaj do tego, by zaczął on piszczeć. Możesz również wykorzystać oleje do rowerów, by usprawnić pracę zawiasów szczęk hamulców, przerzutek czy osi pedałów.

Wiosenny przegląd roweru – czas na opony

Ostatnią częścią wiosennego przeglądu roweru jest oczywiście sprawdzenie stanu opon. Napompuj je zgodnie z wymaganiami producenta – informację o optymalnym ciśnieniu znajdziesz je na boku opony. Jeśli nie masz możliwości sprawdzenia ciśnienia za pomocą specjalistycznych urządzeń, staraj się możliwie mocno wypełnić ogumienie powietrzem; nie powinno się ono uginać pod naciskiem kciuka. Sprawdź również, czy powietrze nie uchodzi z opon podczas jazdy próbnej.

Scroll to top Skip to content