Montaż wieszaka na rower na ścianie krok po kroku.
Przechowywanie roweru w mieszkaniu bywa kłopotliwe, zwłaszcza jeśli dysponujemy niewielkim metrażem. Nie w każdym budynku jest piwnica lub garaż. Z kolei przechowywanie roweru na balkonie na dłuższą metę nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ będzie on stale narażony na działanie niekorzystnych warunków pogodowych (szczególnie zimą), co może spowodować jego uszkodzenie. Często jedyną dostępną opcją jest zawieszenie roweru na ścianie.
Pamiętaj. Jeśli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami!
Sklep rowerowy Kraków
Ścienne wieszaki rowerowe to bardzo praktyczne, niedrogie i łatwe w montażu rozwiązanie. Wbrew obiegowym opiniom w ten właśnie sposób można przechowywać każdy rower, a nie tylko taki z ultralekką ramą. Najlżejsze są rowery szosowe ważące zaledwie 7 do 10 kg, rowery górskie ważą zazwyczaj kilkanaście kilogramów, natomiast najcięższe znajdziemy wśród tradycyjnych rowerów miejskich, które w zależności od modelu mogą ważyć od 13 nawet do 25 kg. Konieczne jest więc dopasowanie wieszaka rowerowego do wielkości i ciężaru roweru. Dowiedz się, jak zamontować ścienny wieszak rowerowy.
Jak powiesić rower na ścianie?
Wybór wieszaków rowerowych jest bardzo duży. Najczęściej mają one formę prostych haków lub wsporników podtrzymujących ramę rowerową, ale są i takie, na których powiesimy rower za przednie koło.
Oba rodzaje wieszaków są łatwe w montażu i powszechnie dostępne. Wybierzmy takie rozwiązanie, które najbardziej pasuje do naszego mieszkania. Wieszaki, w przypadku których zaczepia się rower za koło, najczęściej wybierane są do małych mieszkań, ponieważ ustawiony pionowo rower zajmuje najmniej miejsca. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zawieszenie go w ten sposób jest trudniejsze, ponieważ będzie wymagać o wiele większej siły.
W przypadku tradycyjnych wieszaków, na których roweru usytuowany jest poziomo, problemem może być możliwość ubrudzenia ściany przednim kołem. Zdarzają się też niestety uszkodzenia tynku pedałem. Aby temu zapobiec, możemy zamontować na ścianie płytę ochronną wykonaną z pleksi lub sklejki. Warto też wybrać wieszak do podtrzymywania ramy ze składanym pałąkiem, który po zdjęciu roweru można bezpiecznie złożyć. Unikniemy w ten sposób nieprzyjemnych sytuacji- nikt z domowników nie zaczepi się ani nie uderzy o wieszak.
W przypadku wieszaków rowerowych podtrzymujących rower za przednie koło nie ma możliwości ubrudzenia ściany, ponieważ w każdym zestawie znajduje się specjalna podpórka tylnego koła. Wsporniki w tego typu wieszakach gwarantują stabilne zawieszenie roweru, a także blokują pedały, co zapobiega ubrudzeniu ściany.
Montaż wieszaka na rower na ścianie krok po kroku.
Montaż wieszaka ściennego na rower jest łatwy i nie zajmie nam wiele czasu. Zrobimy to w trzech prostych krokach:
Krok 1. Wybieramy miejsce i rodzaj wieszaka na rower.
Wybierzmy takie miejsce na rower, w którym będzie on jak najmniej rzucał się w oczy i przede wszystkim, gdzie nie będzie nam przeszkadzał. Idealnym rozwiązaniem jest piwnica lub garaż. Jeśli nie dysponujemy takimi przestrzeniami i musimy umieścić rower w mieszkaniu, wówczas najlepiej będzie powiesić go na przykład w przestrzeni pod schodami prowadzącymi na piętro, na ścianie w garderobie lub w pokoju do pracy. Idealny będzie również przedpokój lub sień. Z kolei niezbyt dobrym miejscem na rower jest sypialna czy salon. Zwróćmy też uwagę na to, by w wybranym przez nas miejscu powieszony na ścianie rower z niczym nie kolidował, na przykład nie uniemożliwiał otwarcia drzwi szafy czy blokował dostępu do gniazdka elektrycznego.
Rodzaj wieszaka dostosujemy do miejsca, w którym go montujemy. Wieszaki, na których rower wisi pionowo za przednie koło to zdecydowanie najlepszy wybór, jeśli dysponujemy małym metrażem. Jeżeli jednak mamy więcej miejsca to zdecydowanie warto wybrać wieszak podtrzymujący rower za ramę, ponieważ jest on dużo wygodniejszy w użytkowaniu. Powieszenie i zdjęcie z niego ważącego kilkanaście kilogramów roweru będzie znacznie łatwiejsze.
Krok 2. Montaż kołków do powieszenia roweru na ścianie.
W kwestii wyboru kołków nawet waga najcięższego modelu roweru nie jest problemem. Wszystkie dostępne zestawy są wyposażone odpowiedniej wytrzymałości kołki. Bardzo istotną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę wybierając łączniki do zawieszania wieszaka rowerowego jest rodzaj materiału, z którego wykonana jest ściana, na której dokonujemy montażu.
Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kołków rozporowych. W przypadku ścian z cegły oraz betonowych wybierzmy kołki o długości 4 cm, a do ścian z bloczków silikatowych użyjmy kołków o długości 2 cm.
W przypadku ściany wykonanej z pustaków będziemy potrzebować kołków o czterokierunkowym rozparciu. Sprawdzą się one znacznie lepiej niż kołki standardowe, ponieważ będą lepiej i na dłuższy odcinku zakleszczać się w pustaku. Do ścian z betonu komórkowego najlepszym rozwiązaniem będą nylonowe kołki o średnicy minimum 6 mm.
Oprócz kołków rozporowych wbijanych w nawiercony otwór do wyboru mamy także kołki metalowe lub plastikowe kołki wkręcane, których użycie nie wymaga wiercenia. Dzięki wewnętrznemu gwintowi wrzynają się one bardzo łatwo w miękki beton. Po osadzeniu kołka w ścianie umieszczamy w nim wkręt.
Wieszak rowerowy możemy również powiesić na ścianie drewnianej. Wtedy najlepiej sprawdzą się samo nawiercające wkręty ze szpicem centrującym.
Krok 3. Montaż wieszaka rowerowego na ścianie kartonowo- gipsowej.
Płyty kartonowo- gipsowe są stosowane coraz częściej w budownictwie oraz wykańczaniu domów i mieszkań. Powieszenie roweru na ścianie z okładziną kartonowo- gipsową może stanowić wyzwanie. Nie jest to bardzo trudne, ale wymaga nieco innego podejścia niż w przypadku tradycyjnych ścian.
Jeśli płyty zostały tylko przyklejone do ściany w celu wyrównania powierzchni murów, wówczas montaż wieszaka rowerowego będzie prosty. Rodzaj wkrętów dobieramy po prostu do materiału, z jakiego wykonana jest ściana nośna.
Nieco trudniej jest, gdy płyty kartonowo- gipsowe wiszą na drewnianym lub stalowym szkielecie. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie specjalnych łączników. Zastosujmy tak zwane kołki ściągające plastikowe lub metalowe typu „molly”. Są one przeznaczone do montowania pustych przestrzeniach i wytrzymują obciążenia do 30 kg. Możemy także zastosować haczyki typu parasolka bądź śruby lub haczyki z blokadą uchylną.
Wiele osób obawia się wieszania roweru na płycie g-k, aby nie ulegała ona uszkodzeniu. Pamiętajmy, że obawy w tym zakresie są nieuzasadnione, ponieważ typowa płyta o grubości 12,5 mm udźwignie ciężar nawet do 200 kg, czyli wielokrotnie większy niż waga roweru. Przy znacznym obciążeniu może się jedynie zdarzyć lekkie odkształcenie płyty w zakresie do 3 mm. Dlatego za najbezpieczniejsze wieszaki rowerowe na ściany szkieletowe uznaje się takie połączone z poziomą listwą. Dzięki jej zastosowaniu ciężar jest rozkładany na większy odcinek, co pozwala uniknąć punktowego działania sił wyrywających.
Jeśli nie chcemy wieszać roweru na ścianie i dysponujemy odpowiednią ilością miejsca w mieszkaniu, wówczas możemy skorzystać ze specjalnego stojaka rowerowego, który znacznie ułatwi nam przechowywanie roweru. Jest to niewielka metalowa stojąca konstrukcja, która stabilizuje koła i podtrzymuje rower w pozycji stojącej. Tego typu stojaki rowerowe znajdziemy w sklepach z akcesoriami rowerowymi, a ich ceny rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych.