Rdza na rowerze
- By Chrystian
- 30 marca, 2021
- Aktualności Blog Porady Uncategorized
- Możliwość komentowania Rdza na rowerze została wyłączona
Rdza na rowerze – jak sobie z nią poradzić?
Podczas przeglądu roweru mogą nas zaskoczyć nie tylko pozbawione powietrza opony czy nieprzebrane pokłady kurzu, ale także inne usterki. Rdza na rowerze zdecydowanie jest jedną z nich. Nie musi ona jednak oznaczać konieczności wymiany jednośladu lub jego części. Istnieje bowiem wiele sposobów, które pozwalają na pozbycie się tego niechcianego pasażera.
Usuwanie rdzy z roweru za pomocą specjalistycznych produktów
Do dyspozycji miłośników dwóch kółek jest wiele odrdzewiaczy, które skutecznie i szybko sprawią, że rdza zniknie. Nie oznacza to jednak, że warto wybrać pierwszy środek, który znajdziemy w popularnym markecie. Decydując się na zakup specjalistycznych produktów najlepiej zamówić środki dedykowane dla rowerów – wtedy masz gwarancję, że nie uszkodzą one żadnych z wrażliwych elementów jednośladu.
Wybierając się do sklepu rowerowego po odrdzewiacz, warto również sięgnąć po środki, które zapobiegną nawrotom rdzy na rowerze w przyszłości. Preparaty takie jak oleje czy smary do rowerów skutecznie zapobiegają pojawianiu się charakterystycznego pomarańczowego nalotu. Ich regularne stosowanie na najbardziej narażonych elementach jednośladu, takich jak łańcuchy czy tarcze hamulcowe, może pomóc w pokonaniu rdzy raz na zawsze.
Domowe sposoby na usunięcie rdzy z roweru
Kwasek cytrynowy
W przypadku, gdy w przydomowym garażu zaskoczą Cię braki profesjonalnych produktów rowerowych, możesz spróbować usunąć rdzę z roweru za pomocą znanych i docenianych domowych sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie kwasku cytrynowego. Możliwe jest jego zastosowanie na elementach jednośladu, które nie są pokryte farbą lub lakierem.
Kwasek cytrynowy można wykorzystać do usuwania rdzy z roweru na dwa sposoby. Pierwszy jest zalecany dla niewielkich elementów, które można w prosty sposób odkręcić z roweru. Takie części należy zdjąć z jednośladu i zanurzyć w roztworze złożonym z ciepłej wody i dwóch łyżek kwasku cytrynowego. Powinien on częściowo usunąć rdzę z roweru, podczas gdy jej resztki można bez większego wysiłku usunąć szorstką stroną zwykłej kuchennej gąbki. Drugi sposób wykorzystujący kwasek cytrynowy przeznaczony jest dla elementów jednośladu, które są zbyt masywne, by mogły zostać zanurzone w cieczy. Tego typu części należy przetrzeć ściereczką zanurzoną we wcześniej przygotowanym roztworze i pocierać je aż do uzyskania pożądanego efektu.
Soda oczyszczona
Soda oczyszczona jest wykorzystywana do wypieków, likwidowania zatorów w instalacjach wodnych i… do usuwania rdzy z rowerów. Mieszając tę substancję z wodą można utworzyć reaktywną pastę, którą należy nałożyć na miejsce pokryte charakterystycznym pomarańczowym osadem. W tym przypadku nie ma konieczności pocierania zardzewiałej części roweru. Wystarczy pozostawić pastę na danym elemencie na około dwie godziny, by rdza na rowerze odeszła w niepamięć. Po tym czasie resztki korozji i sody oczyszczonej można usunąć ściereczką bądź drobną szczoteczką.
Ocet spożywczy
Innym sposobem na pozbycie się rdzy na rowerze jest wykorzystanie nierozcieńczonego octu spożywczego. Z jego użyciem można odrdzewić małe elementy jednośladu – ta metoda wymaga bowiem ich całkowitego zanurzenia w cieczy. Po wykonaniu tej czynności daną część należy pozostawić do wyschnięcia, a resztki osadu można zetrzeć gąbką lub szmatką. W przypadku bardziej masywnych elementów maszyny można po prostu polać je octem i po kilku godzinach zetrzeć zewnętrzną warstwę rdzy.
Co robić, gdy rdza na rowerze jest zbyt rozległa?
Usuwanie rdzy z roweru za pomocą specjalistycznych środków lub domowych sposobów sprawdzi się tylko w przypadku, gdy osad nie zajął jeszcze zbyt dużych części elementów roweru. Duże plamy korozji lub widoczne uszkodzenia drobnych elementów jednośladu mogą być wskazaniem do zakupu części rowerowych. Warto przy tym pamiętać, by zaopatrywać się w oryginalne produkty, które gwarantują dłuższe użytkowanie i lepszą odporność na rdzę w przyszłości.