Latest News

Grupetto, czyli jak bezpiecznie jeździć w grupie

Jak jeździć na rowerze w grupie? Przepisy i praktyczne porady

Ścieżki rowerowe w większości przypadków są stanowczo za małe na grupowe treningi czy przejażdżki z przyjaciółmi. Jazda na rowerze w grupie po drogach, z których korzystają także samochody, często jest jednak wyzwaniem i zarzewiem licznych sporów między kolarzami, a kierowcami. Jak zatem przeprowadzać treningi rowerowe na publicznych trasach, by zachować bezpieczeństwo i zagwarantować je innym użytkownikom dróg?

 

Jazda na rowerze w grupie: przepisy ruchu drogowego

Wielu rowerzystów często zapomina o tym, że ich jazda na rowerze w grupie jest warunkowana przede wszystkim przez przepisy ruchu drogowego. Te jasno precyzują, że w grupie rowerzystów może się znajdować maksymalnie 15 osób, a odległość pomiędzy tak utworzonymi kolumnami powinna być nie mniejsza niż 200 metrów. Kolarze jadący w tej formacji muszą jednocześnie stosować się do wszystkich innych przepisów ruchu drogowego. Co ważne, kierowcy widząc rowery poruszające się w kolumnie nie mogą próbować wjechać pomiędzy poszczególne jednoślady!

Jak zachowywać się wobec innych kolarzy podczas jazdy na rowerze w grupie?

Kluczem do bezpiecznej jazdy na rowerze w grupie – szczególnie tej złożonej z dużej liczby pojazdów – wymaga od uczestników przejażdżki przede wszystkim dobrej komunikacji. W przypadku zbyt późnego poinformowania jadących z tyłu kolarzy problemach lub zagrożeniach nawet zwykły trening może skończyć się opłakaną w skutkach kraksą. Przed jazdą na rowerze w grupie warto zatem zapoznać się z systemem sygnałów, którymi możemy ostrzegać innych i być ostrzeganymi w przypadku pojawienia się problemów. Dzięki temu systemowi podczas jazdy można informować się wzajemnie o zbliżającym się zakręcie, wybojach, omijaniu przeszkody czy zmianie pozycji.

Co ważne, jadąc na rowerze w grupie lub peletonie należy za wszelką cenę unikać gwałtownych manewrów. Podczas poruszania się tuż za lub tuż przed innym kolarzem każdy niespodziewany ruch może prowadzić do wypadków, urazów oraz zniszczenia niekiedy bardzo cennego sprzętu rowerowego. Nie próbuj zatem gwałtownie skręcać czy zawracać, jeśli nie jesteś pewien, że Twoich koledzy podczas jazdy na rowerze w grupie nie zdążą zareagować!

Początkujący a jazda na rowerze w grupie: zalety i przeciwwskazania

Początkujący rowerzyści często mają wątpliwości związane z jazdą na rowerze w grupie. Trudno im się dziwić – w dużej części jest ona kojarzona z błyskawicznie przemieszczającym się peletonem Tour de Pologne, w którym jedno potknięcie może skończyć się gigantyczną kraksą. W praktyce jednak nawet początkujący mogą spróbować swoich sił w jeździe na rowerze w grupie – pod warunkiem, że jest ona dostosowana do ich możliwości.

Osoby, które decydują się na jazdę z innymi kolarzami powinny potrafić skręcać bez nadmiernego ścinania i utrzymywać równowagę na jednośladzie także podczas wykonywania drobnych ruchów, takich jak sięgnięcie po bidon czy przytrzymanie roweru po wpadnięciu w dziurę w asfalcie. Dzięki temu nie będą one stwarzać zagrożenia dla innych podczas jazdy na rowerze w grupie. Na początku jazdy na rowerze w grupie warto popracować także nad tak zwanym trzymaniem koła, czyli jazdy tuż za osobą poprzedzającą. Na początku ćwiczeń w towarzystwie jest to najistotniejsza rzecz, która trzeba opanować przed prawdziwie sportowymi treningami.

Scroll to top Skip to content