Latest News

Konserwacja roweru na zimę – jak go zabezpieczyć?

Temperatura powietrza nieustannie spada, zapowiadając rychły koniec sezonu rowerowego. Większość kolarzy na mroźniejsze miesiące schowa swoje jednoślady, by wyciągnąć je z powrotem dopiero na wiosnę. Jednak jak zabezpieczyć rower na zimę, by przy pierwszej wiosennej jeździe nie natknąć się na szereg poważnych problemów?

Konserwacja roweru na zimę krok po kroku

Gdzie przechowywać rower zimą?

Przechowywanie roweru w pomieszczeniach

Przechowywanie roweru w pomieszczeniach takich jak garaże, szopy czy przydomowe komórki jest zdecydowanie najlepszym wyborem, jaki może podjąć każdy zapalony kolarz. Tego rodzaju miejsca są bowiem suche, ciepłe i niezagrożone ani niskimi temperaturami, ani nadmierną wilgotnością.

Osoby mieszkające w blokach czy niewielkich domach mogą mieć jednak problem ze znalezieniem bezpiecznego miejsca dla swojej maszyny. Większość z nich wybiera piwnice, które jednak są częstym celem złodziei poszukujących cennych jednośladów. W niektórych przypadkach mogą one być także zagrożone zalaniem, które stało się częstym zjawiskiem na terenie całej Polski. Dobrą alternatywą dla tego wyboru jest zabezpieczenie roweru na zimę przez zawieszenie go na wolnej ścianie w mieszkaniu. Jest to nie tylko opcja najlepsza dla jednośladu ze względu na przyjazne warunki w pomieszczeniu, ale także stanowi ona gwarancję bezpieczeństwa. W przypadku pięknych, nowoczesnych maszyn to także forma dekoracji dla pasjonatów!

Przechowywanie roweru na balkonie

Wiele osób na zakończenie sezonu rowerowego umieszcza swój rower na balkonie. Nie jest to najlepsze miejsce dla tego rodzaju pojazdów – mimo że ramy większości jednośladów są wykonane z materiałów odpornych na korozję, złe warunki, wilgoć i niskie temperatury mogą wciąż zaszkodzić drobnym częściom wykonanym ze stali. W małych lub zatłoczonych mieszkaniach często zabezpieczenie roweru na zimę przez wniesienie go na balkon jest jedyną możliwością. W takim przypadku najlepiej wykorzystać specjalne pokrowce i regularnie sprawdzać stan maszyny także w zimowych miesiącach.

Jak zabezpieczyć rower na zimę krok po kroku

Absolutną podstawą konserwacji roweru na zimę jest jego kompleksowe umycie. Wszelkie ślady błota, wilgoci i kurzu podczas długiego przechowywania mogą bowiem skutkować dużymi uszkodzeniami, które z pewnością wygenerują większe koszty niż ściereczka i środki czyszczące – nawet te dedykowane dla rowerów.

Na tym zabezpieczenie roweru na zimę jednak się nie kończy. W czasie mycia roweru należy szczególną uwagę zwrócić na czyszczenie napędu, na którym zbiera się tłusta maź. Elementy te należy odtłuścić za pomocą specjalistycznych środków. Co ważne, benzyna ekstrakcyjna się do nich nie zalicza – może ona zniszczyć gumowe czy plastikowe elementy, których nie chcemy naruszać. Dodatkowo łańcuch należy pokryć olejem lub smarem, by zabezpieczyć go na czas długiego zimowego postoju.

Podczas zabezpieczania roweru na zimę należy również pamiętać o drobnych szczegółach, które mogą wpłynąć na stan roweru w ciągu kolejnych miesięcy. Przed schowaniem jednośladu wyjmij baterie z towarzyszących mu urządzeń, a także rozepnij hamulce i napompuj opony. Możesz również ustawić przerzutki na najniższych trybach, by ograniczyć niepotrzebne napinanie sprężyny przerzutki. W czasie zimowych miesięcy należy także regularnie sprawdzać stan roweru i obracać jego koła – dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu zagięć na oponach.

Scroll to top Skip to content