Latest News

Jak jeździć na rowerze z dzieckiem? Przepisy i gadżety

Dzielenie się swoim hobby z najmłodszymi jest jednym z największych plusów bycia rodzicem. Kolarstwo jest jednak sportem, w którym musimy uwzględnić nie tylko potrzeby maluchów, ale także przepisy ruchu drogowego. Jak zatem zabrać dziecko na rower, by zapewnić jemu i innym pełne bezpieczeństwo?

Jak jeździć z dzieckiem na rowerze? 

Przewożenie dziecka na rowerze – jakie są przepisy?

Najpopularniejszym sposobem na jazdę na rowerze z dzieckiem – przynajmniej tym małym – jest montaż na bagażniku jednośladu fotelika rowerowego. Według deklaracji niektórych producentów, jest to dobra propozycja już nawet dla dziewięciomiesięcznych dzieci. Istnieje jednak także górne ograniczenie wiekowe, według którego z tej formy transportu mogą korzystać co najwyżej siedmiolatki; dzieci, które liczą sobie nieco więcej lat, mogą być już za ciężkie, by zapewnić swojemu opiekunowi bezpieczne panowanie nad rowerem.

Istnieje jednak także szereg zaleceń, które, mimo że nie zostały wpisane w przepisy kodeksu ruchu drogowego, również mogą się okazać istotne w trasie pokonywanej z małymi dziećmi. Jednym z takich nieobowiązkowych zaleceń jest zaopatrzenie malucha siedzącego w foteliku w kask, który zabezpieczy go w czasie wypadku. Dobrze jest również zainwestować w fotelik rowerowy, który wyposażony jest w pasy i inne zaawansowane systemy bezpieczeństwa; dzięki temu będziesz mieć pewność, że w podróży nic Cię nie zaskoczy.

Przyczepki rowerowe, czyli alternatywa dla fotelika

Foteliki rowerowe nie są jednak jedynymi gadżetami, które umożliwiają jazdę na rowerze nawet z małym dzieckiem. Alternatywą dla nich są przyczepki rowerowe, które można doczepić do tyłu maszyny bez jej dodatkowego obciążania. To rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku zupełnie małych dzieci lub w momencie, gdy na danym rowerze ma się znaleźć więcej niż jeden maluch.

Przyczepki rowerowe oferują miłośnikom kolarstwa szereg nowych możliwości. Po pierwsze, zwiększają możliwości transportowe roweru. Po drugie, zapewniają znajdującym się we wnętrzu dzieciom ochronę przed słońcem czy wiatrem. Wreszcie, po trzecie, nie wpływają one negatywnie na kierowanie rowerem nawet wtedy, gdy maluch niecierpliwie się wierci. Przyczepki rowerowe mają jednak jedną wadę: nie można poruszać się z nimi po chodnikach – zabraniają tego przepisy!

Wycieczka rowerowa z dzieckiem. Jak jechać na dwóch różnych maszynach?

Przepisy ruchu drogowego zmieniają się jednak w momencie, gdy dziecko przestaje podróżować w przyczepce czy foteliku, a zaczyna swoją przygodę z rowerem dziecięcym. W takim przypadku opiekun malucha może się z nim poruszać zarówno chodnikiem, jak i drogą czy ścieżką rowerową (jeśli pozwalają na to umiejętności małego kolarza). Dziecko ćwiczące jazdę pod opieką dorosłego powinno poruszać się przed nim, tak, aby zawsze pozostawać w zasięgu głosu i wzroku opiekuna. Komunikacja będzie bowiem kluczowa szczególnie na skrzyżowaniach czy podczas zmiany kierunku jazdy.

Warto także pamiętać, że mimo że rowery dziecięce mogą się wydawać zabawkami w porównaniu z „dorosłymi” maszynami, to muszą one posiadać to samo wyposażenie obowiązkowe. W przeciwnym razie to nie maluch, a jego rodzic będzie narażony na mandat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top Skip to content