Latest News

Jak wybrać siodełko rowerowe, by uniknąć otarć?

Uczucie bólu i otarcia sprawia, że nawet jazda na najwspanialszym rowerze świata może okazać się nie do zniesienia. W wielu przypadkach dyskomfort pojawiający się w czasie pedałowania można jednak zniwelować przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Zatem jak wybrać siodełko rowerowe, by każdy kolejny pokonany kilometr był przyjemnością, a nie katorgą?

Jak wybrać siodełko rowerowe krok po kroku?

Wybierz siodełko rowerowe wtedy, gdy naprawdę go potrzebujesz!

Dla wielu rowerzystów, szczególnie tych, którzy na rowerze poruszają się rekreacyjnie czy wręcz od święta, nieodpowiednie siodełko rowerowe jest przyczyną wszelkich zmartwień – i motywacją do zamówienia kolejnego modelu. Nie w każdym przypadku jest to jednak koniecznością! Przed rozpoczęciem poszukiwania odpowiedzi na pytanie jak dobrać siodełko rowerowe należy bowiem sprawdzić, czy otarcia lub dyskomfort nie są wywołane czynnikami niezwiązanymi z pozycją siedzącą. Ból może być spowodowany także za nisko umieszczoną kierownicą czy nieodpowiednim położeniem siodełka, które można łatwo – i bez dodatkowych kosztów – wyregulować. Niekiedy problemy z zachowaniem komfortu podczas jazdy na rowerze mogą mieć podłoże w… za grubych wkładkach w spodenkach rowerowych!

Rodzaje siodełek rowerowych

Wbrew powszechnej opinii, nie można jednoznacznie podzielić siodełek rowerowych na kategorie. Siodełka rowerowe są bowiem dobierane nie tylko do dyscypliny, ale także do indywidualnego stylu jazdy, co ma odzwierciedlenie w różnorodności tego rodzaju części. Nawet w obrębie jednej kategorii mogą się pojawiać modele, które pozornie w ogóle się do niej nie nadają, gdyż zostały stworzone dla osób o konkretnych preferencjach i specyficznej budowie ciała. Dodatkowo wybór siodełka rowerowego komplikowany jest przez nowoczesne systemy producentów, dedykowane dla konkretnych celów i problemów. Dobierając siodełko rowerowe, niezależnie od dyscypliny, należy zatem zwrócić uwagę nie na metkę, ale na parametry takie jak:

  • Szerokość
  • Zakrzywienie lub płaska powierzchnia
  • Kanały i otwory zmniejszające nacisk na krocze
  • Masa
  • Podparcie sylwetki w pozycji, w której najczęściej jeździmy
  • Wypełnienie.

Jak wybrać siodełko rowerowe, gdy stare nie spełnia oczekiwań?

Podstawowym parametrem, który należy brać pod uwagę, wybierając siodełko rowerowe, jest budowa ciała. Jednym z kluczowych wyznaczników rodzaju siodełka jest rozstaw kości kulszowych, na których oparty jest ciężar kolarza w czasie jazdy. Zazwyczaj wynosi on od 100 do 140 mm i determinuje on przybliżony rodzaj siodełka, na które należy się zdecydować. Co do zasady, osoby o szczupłej i lekkiej budowie powinny zdecydować się na mocno taliowane modele o wąskim nosku, który zapobiega ocieraniu się ud o krawędź siodełka. Z kolei nieco masywniejsi kolarze powinni poszukiwać szerszych egzemplarzy lub siodełek, które mają strefę odciążającą w kształcie dużego otworu o płaskich krawędziach.

Niemałe znaczenie ma jednak nie tylko budowa siodełka rowerowego, ale także jego twardość. Osoby, które na co dzień nie stykają się z rowerami mogą mieć przekonanie, że najlepszym wyborem zawsze będą siodełka rowerowe o miękkiej wyściółce. Nic bardziej mylnego – przy nieco dłuższej jeździe to właśnie ona może okazać się bolesnym problemem. Przy porywaniu się na wielokilometrową jazdę należy zatem skierować się w stronę twardszych modeli, które w nieco odleglejszej perspektywie nie staną się przyczyną problemów. Niemałe znaczenie może mieć także indywidualny styl jazdy, który bezpośrednio wpływa na pozycję kolarza na dwóch kołach. Jak widać na tych przykładach, wybór siodełka rowerowego nie jest wcale prosty, a w niektórych przypadkach wymaga asysty ekspertów z sklepu rowerowego.

Jak ustawić siodełko w rowerze?

Wybór siodełka rowerowego to jednak dopiero początek – aby cieszyć się nim na stałe, należy je jeszcze zamontować oraz ustawić. Jest to konieczne nie tylko dla zachowania komfortu, ale także dla zdrowia mięśni oraz kręgosłupa!

Aby zapewnić sobie optymalny komfort jazdy, należy ustawić:

  • Wysokość siodełka, którą dobieramy w butach i ewentualnie w spodenkach z wkładką, jeśli takich używamy. Siodełko rowerowe należy wyregulować tak, aby w żadnym momencie ruchu nogi nie były wyprostowane.
  • Oś przód-tył siodełka, gdzie optymalnym ułożeniu oś pedałów znajduje się w linii prostej z kolanem.
  • Nachylenie, które należy dobrać do indywidualnego stylu jazdy oraz preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top Skip to content