Latest News

Rowerek biegowy dla dziecka. Kiedy go kupić i jaki model wybrać?

Małe dzieci nieustannie chcą naśladować swoich rodziców, szczególnie gdy idzie o ich hobby i pasje. Kolarstwo nie jest tutaj wyjątkiem. Dla najmłodszych adeptów tej sztuki rowery są jednak nieco zbyt dużym wyzwaniem – i to w bardzo dosłownym znaczeniu tego słowa. Z myślą o potrzebach małych dzieci powstały rowerki biegowe, które świetnie odpowiadają na ich potrzebę nadążania za starszym rodzeństwem. Jak jednak wybrać tego rodzaju sprzęt?

Jaki rowerek biegowy dla dziecka wybrać?

Kiedy dziecko może zacząć korzystać z rowerka biegowego?

Ogólnie rzecz ujmując, rowerki biegowe przeznaczone są dla dzieci, które opanowały już podstawy chodzenia. Zaleca się więc, żeby kupować je maluchom w wieku co najmniej 18 miesięcy. Warto jednak zauważyć, że każde dziecko rozwija się nieco inaczej; może się zatem zdarzyć, że akurat Twoja pociecha będzie potrzebowała nieco więcej czasu, by przesiąść się po raz pierwszy na dwa kółka. Ważny jest również wiek, w którym dziecko powinno korzystać z bardziej klasycznych rowerków dziecięcych – przyjmuje się, że rowerek biegowy trzeba zastąpić tradycyjnym, gdy dziecko osiągnie wiek 3-4 lat.

Jaki rowerek biegowy wybrać?

Rowerki biegowe nie różnią się drastycznie budową, stąd ich wybór uzależniony jest głównie od rozmiaru. Stąd odpowiedź na pytanie jak wybrać rowerek biegowy nie jest zbyt trudna – wystarczy zmierzyć przekrok przyszłego kolarza podczas gdy utrzymuje on wyprostowaną pozycję. Wymiar ten będzie jednocześnie wysokością, na jakiej maksymalnie powinno znaleźć się siodełko rowerka biegowego.

Jak można jednak sprawdzić, czy rowerek biegowy rzeczywiście jest odpowiedni dla danego dziecka? W takim przypadku warto odwiedzić lokalny salon rowerowy i sprawdzić, czy maluch po zajęciu miejsca na jednośladzie jest w stanie się odepchnąć całą stopą od podłoża. Jeśli tak jest, rowerek biegowy jest właśnie dla niego!

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerku biegowym?

Rowerki biegowe są bardzo niewielkie, a co za tym idzie, pierwsze próby jazdy na nich można podjąć nawet w domu. Wtedy dziecko ma szansę oswoić się z pojazdem i sprawdzić, jak działa on w praktyce. Warto jednak pamiętać, aby zapewnić mu bezpieczne otoczenie do podejmowania tego rodzaju prób – na drodze malucha nie może stanąć szkło lub drogi sprzęt!

Z kolei w przypadku nauki jazdy na rowerku biegowym na otwartej przestrzeni warto wybrać miejsca, w których nawet niespodziewane nabieranie prędkości nie będzie problemem. Szczególnie polecamy tutaj parki położone na płaskim terenie, szerokie chodniki położone z dala od dróg (np. na osiedlach) czy po prostu podjazdy przy domach jednorodzinnych. Niezależnie od wyboru miejsca, rowerki biegowe muszą jednak występować w duecie z kaskiem.

Jakie korzyści niosą ze sobą rowerki biegowe?

Rowerki biegowe warto wybrać nie tylko ze względu na fakt, że dzięki nim dziecko może towarzyszyć dorosłym w rozrywce na świeżym powietrzu. Te niewielkie jednoślady posiadają także szereg zalet zdrowotnych. Rowerki biegowe pozwalają maluchom na wyrobienie kondycji, a także wspierają rozwój koordynacji ruchowej oraz mięśni najmłodszych kolarzy. Dzięki temu pozytywnie wpływają one na odporność oraz układów kluczowych dla ludzkiego organizmu. To również świetny sposób, by dodać nieśmiałym maluchom pewności siebie!

Scroll to top Skip to content