Latest News

Jak ubrać się na downhill, by jechać bezpiecznie?

Downhill to jedna z najbardziej ekstremalnych rowerowych dyscyplin. Pomimo swojej bardzo wymagającej specyfiki, w ostatnich latach przyciąga ona coraz więcej aspirujących zawodników. Jednak jak ubrać się na downhill, by ten sport stał się pasją, a nie tylko przyczyną kontuzji? Podpowiadamy, co początkujący miłośnicy tej dyscypliny powinni wziąć ze sobą, by móc cieszyć się jazdą i wykręcać coraz lepsze wyniki z zachowaniem wszelkich możliwych zasad bezpieczeństwa.

Jak ubrać się na downhill?

Nie trać głowy na downhillu – zadbaj o kask

Podstawowym wyposażeniem każdego rowerzysty, który chce zadbać o swoje bezpieczeństwo, jest oczywiście kask. Ubieranie się na downhill nie jest wyjątkiem od tej reguły – w wymagających warunkach górskich szlaków i krętych ścieżek osłona głowy to absolutna konieczność, bez której żaden profesjonalista nie wyruszy w trasę. Ze względu na trudność tej dyscypliny, do zachowania bezpieczeństwa potrzebne są jednak specjalne kaski. Są to tzw. kaski full face, które chronią nie tylko głowę i twarz, ale także szczękę czy część szyi. Tego rodzaju kaski rowerowe zostały zaprojektowane z myślą o miłośnikach szybkiej jazdy w dół zbocza, dzięki czemu idealnie odpowiadają na ich potrzeby.

Sam kask to jednak za mało, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na trasach, gdzie kurz i latające kamyki są niemal wszędobylskie. Ochronę głowy należy także uzupełnić o gogle rowerowe, które ochronią oczy kolarza przed szkodliwym wpływem zmiennego środowiska – i natrętnych owadów, które są zmorą zawodników jeżdżących w leśnych terenach.

Ubierz się na downhill i zadbaj o kręgosłup

Kolejną częścią ciała narażoną na duże obciążenia w czasie downhillu jest kręgosłup. Jest on szczególnie wrażliwy na upadki, które jednak są nieodłączną częścią tego sportu. Nie oznacza to jednak, ze nie możemy minimalizować ich skutków. W celu jego ochrony zawodnicy profesjonalnie związani z downhillem stosują zbroje rowerowe, które skutecznie zabezpieczają ich przed przykrymi konsekwencjami pomyłek na trasie. Jest to jednak propozycja nie tylko dla zawodowców, ale także dla osób po kontuzjach czy początkujących kolarzy, którzy wolą uczyć się na błędach bez konieczności liczenia siniaków.

Ochraniacze na kończyny dobre nie tylko dla profesjonalistów

Lista ochraniaczy niezbędnych każdemu początkującemu adeptowi downhillu tutaj się nie kończy. Istnieje bowiem wiele innych akcesoriów, które pozwalają zabezpieczyć się przed następstwami upadków. Wśród nich są między innymi:

  • Spodenki rowerowe z ochraniaczami, które zapobiegają uszkodzeniom bioder oraz górnych partii nóg.
  • Nakolanniki chroniące rowerzystów przed obtarciem kolan i poważnymi urazami.
  • Rękawiczki rowerowe, ograniczające ilość zadrapań wynikających z kontaktu z drzewami czy kamieniami.
  • Ochraniacze piszczeli, chroniące przed uderzeniami i złamaniami.
  • Ochraniacze na łokcie.
  • Rowerowe koszulki funkcyjne ze wzmacnianymi elementami.

Jakie buty do downhillu wybrać?

Buty w downhillu są jednym z najważniejszych elementów. To właśnie od nich zależy bowiem to, czy stabilnie będziemy w stanie kierować rowerem, stojąc na pedałach, czy może zakończymy jazdę w najbliższym zagajniku. Ubierając się na downhill najlepiej wybrać buty o grubej podeszwie, które przetrwają zderzenie z ciężkimi, często pokrytymi kolcami pedałami, oraz posiadać antypoślizgową powierzchnię. Dzięki temu będą one mogły skutecznie poprawić bezpieczeństwo rowerzysty nawet w trudnym terenie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Scroll to top Skip to content